Community Living | Coupon | Police Scanner | E-News Signup | Archives | Merchant Directory | Dining Guide
Have a HOT TIP? Call 704-276-6587 Or E-mail us At LH@LincolnHerald.net
Advanced Search
Lincoln Herald | Lincolnton, NC


home : sports : e-sports November 30, 2021

11/24/2021 2:39:00 AM
Wrestling
CLICK HERE to see results for the West Lincoln wrestlers. 
CLICK HERE to see the results for the Lincolnton wrestlers.


Wayne Howard
Reporter


West Lincoln hosted the Gaston/Lincoln Wrestling Tournament--and no surprise, the Rebels came out on top. Known for their dominance in wrestling over the years, the West Lincoln wrestlers took two first places and three second-places on the mats, finishing with a team score of 209.5 points. Forestview finished second in the 12-team event with 135 points. Stuart Cramer was third at 127.5; North Gaston fourth at 115.5; Lincolnton and North Lincoln tied for fifth with 111 points; Cherryville finished seventh with 94; East Lincoln was 11th with 43 points.

Here are the results by classification:

106
1st Place - Andy Saine of West Lincoln
2nd Place - Peyton Sutton of North Lincoln
3rd Place - Charlie Price of South Point
4th Place - Devon Mccollough of Ashbrook
1st Place Match
Andy Saine (West Lincoln) 22-3, Jr. over Peyton Sutton (North Lincoln) 16-8, Sr. (Fall 1:18)
3rd Place Match
Charlie Price (South Point) 2-1, Fr. over Devon Mccollough (Ashbrook) 12-19, So. (Dec 7-0)

113
1st Place - Trevon Bowers of Forestview
2nd Place - Kaden Carpenter of North Gaston
3rd Place - Eli Leatherman of West Lincoln
4th Place - Garrett Davis of North Lincoln
1st Place Match
Trevon Bowers (Forestview) 3-0, So. over Kaden Carpenter (North Gaston) 2-1, So. (Dec 6-2)
3rd Place Match
Eli Leatherman (West Lincoln) 15-12, Jr. over Garrett Davis (North Lincoln) 16-12, So. (Dec 4-2)

120
1st Place - Charlie Sly of Stuart Cramer
2nd Place - Caleb Haynes of North Gaston
3rd Place - Jack Stewart of West Lincoln
4th Place - Devean Huskey of East Lincoln
1st Place Match
Charlie Sly (Stuart Cramer) 26-3, So. over Caleb Haynes (North Gaston) 18-6, Jr. (MD 13-2)
3rd Place Match
Jack Stewart (West Lincoln) 3-2, So. over Devean Huskey (East Lincoln) 22-5, Sr. (Dec 4-2)

126
1st Place - Chade Norman of West Lincoln
2nd Place - Caleb Deaton of Lincolnton
3rd Place - Ryan Denton of Stuart Cramer
4th Place - Ryley Goble of South Point
1st Place Match
Chade Norman (West Lincoln) 21-5, Sr. over Caleb Deaton (Lincolnton) 21-8, So. (Fall 1:21)
3rd Place Match
Ryan Denton (Stuart Cramer) 14-10, So. over Ryley Goble (South Point) 20-4, Jr. (Fall 3:49)

132
1st Place - Matt Karagias of Stuart Cramer
2nd Place - Luke Heavner of West Lincoln
3rd Place - Aydin Regusters of Forestview
4th Place - Luke Davidson of East Lincoln
1st Place Match
Matt Karagias (Stuart Cramer) 23-4, So. over Luke Heavner (West Lincoln) 18-6, Sr. (Fall 2:59)
3rd Place Match
Aydin Regusters (Forestview) 9-6, Jr. over Luke Davidson (East Lincoln) 22-6, Sr. (M. For.)

138
1st Place - Jacob Massengill of Forestview
2nd Place - Ethan Smith of Lincolnton
3rd Place - Kemp Wehunt of West Lincoln
4th Place - Jack Bene of Stuart Cramer
1st Place Match
Jacob Massengill (Forestview) 20-5, Jr. over Ethan Smith (Lincolnton) 18-12, Jr. (Fall 4:54)
3rd Place Match
Kemp Wehunt (West Lincoln) 4-2, Sr. over Jack Bene (Stuart Cramer) 10-12, So. (Dec 3-0)

145
1st Place - Quinlan Hunter of Lincolnton
2nd Place - TJ Beam of West Lincoln
3rd Place - Tripp Norwood of North Gaston
4th Place - Cameron Scott of Stuart Cramer
1st Place Match
Quinlan Hunter (Lincolnton) 28-4, Sr. over TJ Beam (West Lincoln) 3-1, Jr. (Fall 2:58)
3rd Place Match
Tripp Norwood (North Gaston) 5-1, Fr. over Cameron Scott (Stuart Cramer) 3-4, So. (Dec 5-4)

152
1st Place - Steven Mairena of North Gaston
2nd Place - Cole Ellis of North Lincoln
3rd Place - Trent Smith of Forestview
4th Place - Noah Matthew of Stuart Cramer
1st Place Match
Steven Mairena (North Gaston) 18-6, So. over Cole Ellis (North Lincoln) 21-9, So. (Fall 1:58)
3rd Place Match
Trent Smith (Forestview) 3-1, Sr. over Noah Matthew (Stuart Cramer) 1-2, Sr. (Fall 3:42)

160
1st Place - Chase Miller of Cherryville
2nd Place - Josh White of Lincolnton
3rd Place - Elijah Antis of Ashbrook
4th Place - Mason Avery of West Lincoln
1st Place Match
Chase Miller (Cherryville) 30-3, Jr. over Josh White (Lincolnton) 22-8, Jr. (MD 14-6)
3rd Place Match
Elijah Antis (Ashbrook) 17-5, Sr. over Mason Avery (West Lincoln) 16-8, Jr. (MD 14-3)

170
1st Place - Ashton Knauf of South Point
2nd Place - Landon Hudock of Forestview
3rd Place - Kam Bolin of Cherryville
4th Place - Levi Huss of West Lincoln
1st Place Match
Ashton Knauf (South Point) 4-0, Fr. over Landon Hudock (Forestview) 7-12, Sr. (Dec 5-4)
3rd Place Match
Kam Bolin (Cherryville) 19-7, Jr. over Levi Huss (West Lincoln) 3-4, So. (Fall 4:53)

182
1st Place - Johnathon O`Shea of Stuart Cramer
2nd Place - Joey Plyler of North Lincoln
3rd Place - Mason Grindstaff of Cherryville
4th Place - Cooper York of Ashbrook
1st Place Match
Johnathon O`Shea (Stuart Cramer) 25-3, Sr. over Joey Plyler (North Lincoln) 26-6, Sr. (Dec 4-2)
3rd Place Match
Mason Grindstaff (Cherryville) 3-1, Sr. over Cooper York (Ashbrook) 2-2, Sr. (Fall 1:13)

195
1st Place - Tobias Miller of Cherryville
2nd Place - Jake Gragg of West Lincoln
3rd Place - Isaiah Mason of Hunter Huss
4th Place - Ian Marr of East Lincoln
1st Place Match
Tobias Miller (Cherryville) 4-0, Jr. over Jake Gragg (West Lincoln) 15-8, Sr. (Fall 5:41)
3rd Place Match
Isaiah Mason (Hunter Huss) 15-7, Sr. over Ian Marr (East Lincoln) 4-2, Sr. (Fall 4:25)

220
1st Place - Austin Bradley of Forestview
2nd Place - Bernard Wingate of Lincolnton
3rd Place - Curtis Goins of West Lincoln
4th Place - Colin Ardery of Ashbrook
1st Place Match
Austin Bradley (Forestview) 13-7, Sr. over Bernard Wingate (Lincolnton) 22-6, Sr. (Dec 6-2)
3rd Place Match
Curtis Goins (West Lincoln) 16-9, Jr. over Colin Ardery (Ashbrook) 3-2, Jr. (Fall 1:39)

285
1st Place - Giovanni Bernal of Hunter Huss
2nd Place - Zachary Magaha of North Gaston
3rd Place - Cullen Watkins of Ashbrook
4th Place - Holden Turner of West Lincoln
1st Place Match
Giovanni Bernal (Hunter Huss) 17-3, Sr. over Zachary Magaha (North Gaston) 3-1, Jr. (Fall 0:49)
3rd Place Match
Cullen Watkins (Ashbrook) 3-1, Jr. over Holden Turner (West Lincoln) 3-2, So. (Fall 0:37)



3 - Lincoln Cultural Center - Nutcracker

CLICK HERE
to have us email you 
the latest news every day--

We do our best to keep up with local high school sports, but we need your help.  We really appreciate it when coaches, players, and fans help us with information, scores, photos, signings, etc. involving their teams.  The Lincoln Herald has been providing local news, information about community events, sports scores, the obituaries, and more--for FREE--for over nine years now. 

Thanks for visiting our website.  Also v
isit our Facebook page at LincolnHerald.net and follow us on Twitter  @LincolnHerald20.



1 - First Federal standard ad 550




Article Comment Submission Form
Please feel free to submit your comments.

Article comments are not posted immediately to the Web site. Each submission must be approved by the Web site editor, who may edit content for appropriateness. There may be a delay of 24-48 hours for any submission while the web site editor reviews and approves it.

Note: All information on this form is required. Your telephone number is for our use only, and will not be attached to your comment.
Submit an Article Comment
First Name:
Required
Last Name:
Required
Telephone:
Required
Email:
Required
Comment:
Required
Passcode:
Required
Anti-SPAM Passcode Click here to see a new mix of characters.
This is an anti-SPAM device. It is not case sensitive.
   














HomeNewsState NewsReligionOpinionSportsObituariesExtrasCommunityClassifiedsSubmitLife

Terms and Use | Merchant Directory | Dining Guide
Site Design and Content
Copyright Lincoln Herald, LLC 2011-2021

 


Software © 1998-2021 1up! Software, All Rights Reserved